Sport
10.01.2023.
06:45

Ako se po jutru dan poznaje…

Tri časa i 10 minuta trajala je fantastična borba za titulu na ATP turniru u Adelajdu.

Novak je u finalu svog prvog zvaničnog turnira u 2023. godini srušio 33. tenisera sveta, sjajnog Sebastijana Kordu iz SAD rezultatom 2:1, po setovima 6:7 (8:10), 7:6 (7:3), 6:4 i titulom zaokružio odličnu nedelju u Adelajdu.

Ovo je Novakov 92. trofej u karijeri (nakon 131. ATP finala) čime se izjednačio sa Rafaelom Nadalom.

„Dobro veče svima. Nadam se da vam se dopao večerašnji šou. Sebastijane, odigrao si sjajan turnir i mislim da si bio bliži pobedi nego ja. Jedna ili dve lopte su odlučile, nisi imao sreće, ali svetla budućnost je pred tobom. Hvala mom timu što me trpe, što me tolerišu, i u dobrim i u lošim vremenima. Danas nije bilo lako sa mnom, ali cenim što su tu. Neverovatna nedelja za mene, a vi ste uspeli da je napravite još posebnijom. Dao sam sve od sebe da bih mogao da spustim ruke na ovaj trofej. Podrška koju sam dobijao u poslednjih deset dana je bila nešto što sam retko doživeo u životu. Hvala svima što ste ovde i što ste dolazili svaki meč. Definitivno je izgledalo kao da igram kod kuće. Hvala iz dubine srca. Vidimo se sledeće godine“, rekao je Novak na ceremoniji.

Novak Djokovic pokorio Adelejd
Fotografija: Profimedia

Kakav prvi set! Teniseri su bili sigurni na svoj servis u prvih osam gemova, a Novak je mnogo lakše dolazio do istih. Mirnu situaciju na terenu posle 4:4 zamenio je triler. Korda pravo niotkuda pravi brejk i dolazi u situaciju da servira za set. Imao je Amerikanac 40:0 i tri set lopte, ali je sa suprotne strane mreže imao i Novaka Đokovića. Srbin je vezao pet poena i izjednačio na 5:5. Pri vođstvu od 6:5 Novak je propustio jednu brejk/set loptu i set je ušao u taj-brejk. A u taj-brejku drama dostojna finala. Nakon što je Novak u uvodnom poenu odservirao prvu dvostruku servis grešku u meču, Korda je stigao do 6:4 i dva servisa za set. Novak je ponovo bio na visini zadatka, spasio obe i izborio novu set loptu. Netipičnim greškama prvi nosilac je poklonio nekoliko poena protivniku koji je posle jednog časa i 13 minuta igre i sedme iskorišćene set lopte došao do prvog seta nakon uzbudljivog taj-brejka (10:8).

Drugi set protekao je bez brejkova. Novak je pri vođstvu Korde od 6:5 spasio jednu meč loptu a zatim odigrao fenomenalan taj-brejk (7:3) i izborio igranje odlučujućeg seta.

U trećem setu igrači su, poput prethodnog, čuvali servis, ali jednom je morao da stane. Novak u poslednjem, desetom gemu pravi brejk i na najbolji mogući način otvara sezonu.

Novak Djokovic vs Sebastian Korda

Pred Novakom je sedam dana pauze nakon kojih će nastupiti na prvom gren slem turniru u sezoni, Australijen Openu (16. januar – 30. januar).

Kako sada stvari stoje, Novak će se pozicije četvrtog nosioca napasti jubilarnu desetu titulu u Melburnu.

Prošle godine srpski teniser nije nastupio na Otvorenom prvenstvu Australije, tako da postoji šansa da se osvajanjem trofeja vrati na poziciju broj jedan svetske rang liste.

Žreb za Australijen Open obaviće se u četvrtak, 12. januara.